Vitajte na MikulůvceHistorieÚřední deska

Pro návštěvníky

Obecní úřadInstituce a služby
 

Mikulůvka díky své poloze v malebném údolí Hostýnských vrchů nabízí mnoho příležitostí k rekreaci a turistice. Na své si přijdou příznivci sportu i milovníci lidové architektury a rázovité valašské krajiny.


Jak se k nám dostanete

Autem: silnice E57 Vsetín - Valašské Meziříčí, odbočka v obci Bystřička
mapy.atlas.cz

Autobusem: pravidelné linkové spojení z Bystřičky, Vsetína a Valašského Meziříčí
940018 Vsetín - Mikulůvka
940029 Vsetín - Oznice - Mikulůvka
940056 Mikulůvka - Jarcová - Valašské Meziříčí
ČSAD Vsetín (tel. 571 418 002) nebo www.jizdnirady.idnes.cz

Vlakem: trať 280 Hranice na Moravě - Střelná, zastávka Bystřička
Informační centrum ČD ve Valašském Meziříčí (tel. 571 680 416) nebo www.vlak.cz

Pěšky: skrze zalesněné hřebeny hor nad Mikulůvkou vedou dvě turistické stezky KČT, středem obce pak procházejí cykloturistická trasa KČT a Hostýnská trasa Valašského království
žlutá pěší trasa KČT 7838: Valašské Meziříčí, BUS - Valašské Meziříčí, ŽST - Poličná, rozcestí - Jarcovská gula, skalní útvar - Píšková, sedlo - Nad Oznicí - Oznice, BUS - Kuželek - Lázy, hostinec, BUS
žlutá pěší a lyžařská trasa KČT 7905: Lázy, okraj - Lázy, rozcestí - U Holáňů, hostinec - Pržno - Jablůnka, ŽST
modrá cykloturistická trasa KČT 6018: Bystřička - Kamasi - Kateřinice - Páleniska, vrchol - Pržno - Jablůnka - Nad Kotrly, rozcestí - Dušná, BUS - Zámčisko - Bystřička, přehrada - Velká Lhota, BUS - Malá Lhota, okraj - Brňov
13. Hostýnská trasa Valašského království: Valašské Meziříčí - Oznice - Mikulůvka - Hošťálková - Troják - Rajnochovice - Podhradní Lhota - Kelčský Javorník - Tesák - Hostýn - Rusava - Bystřice pod Hostýnem - Valašské Meziříčí
turistická mapa KČT (94 Hostýnské vrchy), turistická mapa ShoCart Active (222 Hostýnské vrchy, Bílé Karpaty), cykloturistická mapa ShoCart (152 Hostýnské a Vizovické vrchy), www.turistika.cz


Stravování a ubytování

V pohostinství "U Škrabánků" se nejen chutně najíte, ale můžete získat i razítko do Valašského pasu. Také zde lze domluvit ubytování. V letních měsících je možnost ubytování na místním sportovišti. Další možností stravování a ubytování naleznete v nedaleké obci Bystřička poblíž stejnojmenné vodní přehrady (hotel "Klenov", hospoda "U Mokrošů", restaurace "Na Nové", kemp "Pod hrází" a chatová osada "Valaška").


Sportovní aktivity

koupaliště Kromě pěší turistiky je okolí obce vhodné též pro cykloturistiku a lyžování. V období letních prázdnin se velké oblibě těší koupaliště, v zimě chodí děti i dospělí bruslit na zamrzlý rybník "u hájenky". Sportovat lze také na hřišti a ve sportovní hale TJ Sokol. V obci se pomalu začíná rozvíjet agroturistika, například rodinná farma "Za Vrchem" (č.p.58) připravuje do budoucna aktivní pobyty v příjemném prostředí zemědělské usedlosti.


Zajímavosti v obci

Dominantou Mikulůvky je dřevěná zvonička z roku 1906 nacházející se v centru obce. Dodnes je plně funkční a využívá se k tradičnímu ohlašování poledne v obci.

vodní mlýn V dolní části obce zvané "Mlýnec" se při ústí potoka Ozničky nachází objekt bývalého vodního mlýna se dvěma sklípky a pily. Dnes je mlýn chráněnou kulturní památkou a o jeho údržbu se stará Český svaz ochránců přírody. K mlýnu patří dřevěnice (č.p.12), ve které je zřízena valašská jizba s trvalou expozicí dějin obce.

Před budovou školky a základní školy je umístěn památník padlým v 1.světové válce z roku 1938 s bustou T.G.Masaryka. Mezi padlými jsou i příslušníci ruské a italské legie.

V lese pod vrcholem Ojičná v horní části obce (poblíž silnice z Mikulůvky do Kateřinic) se nacházejí sirné prameny, vyhledávané pro své údajné léčivé účinky.


Okolí obce

Mikulůvka sousedí s těmito obcemi:

Oznice www.oznice.cz - Původně chudá pasekářská obec, obyvatelé se živili salašnictvím a výrobou zemědělských potřeb. Zajímavosti: nohejbalový turnaj OznicaCap, partyzánský bunkr, zvonice se dvěma zvony, pomník TGM "U lipky" a jeden z mála dochovaných pomníků císaře Františka Josefa I.

Jarcová www.jarcova.cz - Leží v údolí Vsetínské Bečvy, původně součást lenního statku Valašské Meziříčí. Zajímavosti: 8 metrů vysoká pískovcová skála Jarcovská gula, tenisové kurty.

Bystřička www.bystricka.cz - Mezi strmými stráněmi nad obcí se nachází přehrada Bystřička o ploše 37 ha s kamennou hrází z let 1908-1912 a je vyhledávána milovníky koupání a vodních sportů. Zajímavosti: přehrada, vrch Klenov se stopami pravěkých valů a pozůstatky středověkého osídlení.

Pržno www.prznouvsetina.cz - Jedna z nejstarších obcí regionu, kdysi známá jako Červené městečko. Zajímavosti: evangelický kostel z roku 1872, katolický kostel Narození P.Marie zbudovaný roku 1889 na místě staršího kostela z roku 1525, památná lípa stará přes 300 let.

Kateřinice www.obeckaterinice.cz - Ves rozptýlená v údolí potoka Kateřinky, obyvatelé se živili výrobou košů, metel, žebřů, špejlí a palachových sedadel. Zajímavosti: chráněné území "Dubcová" se vzácnou květenou, památná lípa na pasekách u Kamasů (obvod 630 cm), evangelický kostel.

Lázy www.obecloucka.cz - Místní část obce Loučka tvořená několika pasekářskými usedlostmi, rozkládající se na hřebeni Hostýnských vrchů. Zajímavosti: dřevěná zvonička, rozcestí turistických tras.

Podolí www.obecpodoli.info - Leží mezi obcí Loučka a její místní částí Lázy. První zmínka o samostatné obci pochází z roku 1370, od roku 1527 součást biskupského lenního statku Loučka. Zajímavosti: staré lípy, hojný výskyt křepelky polní, rodiště akademického malíře Josefa Hapky, otce známého hudebního skladatele Petra Hapky.


Život v obciPro návštěvníkyFotogalerieVzkazyInformacePovinné informaceÚzemní plánCesty obce

2002 Š OÚ Mikulůvka | webdesign: 76house